Собствен - гол на футболиста на вратата на тима си.

OUT - английска дума, означаваща "вън", "изключен", "долу". Във футбола - позиция, когато топката напусне игралното поле във всяка точка в страничната линия. От 1873 той е позволен от вън вкара топката в игра на една ръка разстояние, а от 1883 - с две ръце.

AUTSAYD - фланг крилото играе в дясно или ляво крило.

BECK (на английски означава "назад") - защитник на футболния отбор.

Клеми (от английската дума "бутилка" - ботуши) - елементи от оборудването, футболни обувки.

ВРАТИ - пространство, ограничено от две вертикални подпори свързани с напречната греда. Напречната греда на вратата футбол не се появи веднага. Първоначално брои топката премина между постовете на всяка височина. Често гол бъде вкаран от око за да се определи, че е доста трудно, така че между колоните дръпна въжето. Това се случи през 1866 г. Дори и след девет години на въжето е заменен от напречната греда. И през 1891 г., е бил прикрепен към мрежата на порта.

КЛИНОВЕ - част от оборудването, които обхващат крака от глезена до коляното футбол на. Клинове изработени от вълна или памук, и са с определен цвят.

Вратар - вратаря. На английски език думата означава буквално "пази вратата" ( "гол" - целта на портата, "ползвател" - пазител на охраната). Според правилата през 1863 г. вратари нямаше нито каквито и да било привилегии: те, подобно на другите играчи, че е забранено да играе с ръце. Само през 1871 г. те бяха допуснати до него, и дори тогава само в goalmouth. През 1902 г., вратарите ще играе с ръце вече в рамките на наказателното поле. С 1904 цвят пуловер порта охрана трябваше да се различава от цвета полеви играчи тениски. Това беше първото решение от ФИФА. Оттогава през годините вратарите обикновено се играят в един пуловер и черни панталони.

Дрибъл - играчът с движението на топка в различни посоки.

При двойното също реализира два гола, отбелязани от един играч по време на мач.

Още два пъти и нарича втората част от футболния отбор.

ДВОЙНО-BE (W) - тактически играчи на оформлението на полето: 1 + 3 + 2 + 5. Именно вратарят 3 протектор (дясно, ляво и център), 2 полузащитник (вдясно и вляво) и 5 ​​напред (3 избута напред: най-дясната, центъра напред, наляво цел - и две леко дръпнати отвътре-: лява и дясна ).

Вътре (от английската дума "вътрешен") - някои съставен от играча обратно линия на атака (в средна), който се намира между крайност и централния нападател.

KOPHEP (на английски език на "ъгъла") - центриране от корнер. На английски език - "ъглов удар" ( "Kick" - удар). Beat, който работи от ъглов дъгата на футболно игрище на страната на вратата, където топката напусна очертанията на границите. От 1866 топката бе освободен през гол линията, аз се запознах с играта от Застрахованите лица. От 1873 започва да прави пътя си в ъгъла, когато топката гол линията докосне играч на екипа на защитата. Едва през 1887 г., е назначен за ъгъла след преминаването на топката до голлинията от защитниците. От 1924 започва да брои отбелязан гол директно от центриране от корнер.

Robin (всеки е всеки) - турнир, в която всички участници провеждат помежду си един по един (един кръгов) или две (две кръгови турнир) мач.

Либерия (от латинското "Либер" - безплатно) - футболист, осигуряване на действията на техните лидери в защита. Във вътрешната си футболисти на тази роля се нарича "чисти".

MATCH - среща, игра между двата отбора. През 1871 г., времето за игра е ограничено до 90 минути. От 1883, мачът е се състои от две половини, с 10 минути почивка между тях. След почивката отборите сменят полетата си. Конкурсите за чаши за определяне на победителя (при равенство в редовното време) му се дава допълнително време от 30 минути (2 пъти за 15 минути всеки).

BALL - напомпани с въздух кръг коженото кълбо. Неговата кръг преди мача трябва да бъде 68 - 71 cm, тегло - 396-453 официален мач съответства на цвета на топката в зависимост от климата, времето или други условия. В облачно време или в мачовете ще се проведе в електрическа светлина, е необходимо да играе бялата топка на покритите със сняг поле - тъмно (оранжево или червено). При нормални обстоятелства, да играят, обикновено бяло топче с петна.

PAD - една забранена, опасна техника, която може да доведе до сериозни наранявания: играчът поставя крака си на крака на противника по времето, когато той прави стреля. Съдията е длъжен да се предотврати, а ако умишлено нарушение и веднага извадете от полеви футболист, който нанася слой.

НОМЕР - фигура (височина - 25 см, ширина - 3 cm), прикрепен към ризата на играча за удобство на зрителите, журналисти и съдии. За първи път с цифрите от участниците в мача между Копенхаген и Берлин, която се проведе през 1908 година. Официално номера на фланелките бяха въведени през 1939 г., и в нашата страна - през 1946 г.

Олимпийски система - командата от турнира след първия ангажимент (той се прилага при изготвянето чаши).

Засада - на "засада". Ситуация, в която един футболист получава топката в половината от терена на съперника, като в предната част на само един играч от един съперник отбор (обикновено един изстрел).

Наказание (в превод от английски означава "наказание", "възстановяване") - един 11-метров пряк свободен удар (на английски език - "наказание удар"). Най-тежкото наказание във футбола.

СЪДИЯ - мачта реферът футбол. Той показва времето, прилагането на правилата на играта, а в случай на нарушение определя наказанието. Съдийски решения по време на мач, не подлежат на договаряне.

Свирка - незаменим атрибут на съдия, с която той дава сигнали за началото и края на футболен мач, както и всички видове нарушения на правилата на играта.

Свободен удар - наложено за някои нарушения на правилата: опасна игра, аплодисменти на терена, "засада" и т.н. Свободен удар започна да глоби играчите, тъй като 1874. Когато изпълняват съперници от топката не трябва да е по-близо от 15 см до 9 м. Топката се вкара директно от пряк свободен удар, ^, не се брои.

GRID - неразделна част от целта на футбола. Преди това се появява от време на време, че е трудно да се определи, е дали топката в целта, особено ако тя лети с висока скорост. Поради това, понякога е имало конфликти. Избрано производител на окото на риболовни принадлежности от Ливърпул господин Броди. За първи път за футбол гол мрежа е била използвана през 1891 г. по време на мач между Юга и Севера на Англия.

Запушалка (от "спирка" на английски, което означава, спрете, спрете) - централния защитник, чието задължение е да се предотвратят заплахите за тяхната цел в най-опасната зона на центъра.

Финта - сляпо, измамни практики, изпълнението на играчи. Неговата цел - да победи противника, за да получите добра позиция да продължи атаката на отбора си, или непосредствена заплаха за вратата на противника.

ФОЛ (английската дума, която е една от стойностите - ". Фал-игра" нарушение на правилата на - мръсна игра) - забранени техники, използвани от играчите в дуел със своя съперник. Съдиите са необходими за използването на сурови техники Първо предупреждение (жълт картон), а след това изтриване (червен картон) от полевите нарушителите на. За първи път жълтите и червени картони в съдебната практика са били използвани в олимпийския турнир по футбол през 1968 г. в Мексико. Въведохме тях на първо място за удобство на публиката.
Наскоро, в футбола лексикон израз на "фал от последна инстанция." Според него със сигурност умишлено нарушаване на атаките на противника, оставяйки на добра позиция да отбележи. За такова нарушение, съдиите трябва незабавно да премахнат играчи от терена.

НАПРЕД (английска дума, означаваща "напред", "напреднали") - един на първия ред играч, нападател.

Полузащитникът (от angiyskogo "HAV" - наполовина, "бей" - задна) - полузащитник, средната линия на отбора играч.

Хеттрик (буквален превод от английски - трик с шапка "шапка" - шапка "трик" - трик, фокус). В една версия на този израз е роден в Англия в средата на ХIХ век. Cricketer обърна три поредни трудното удар, представени като признание за постиженията си цилиндър. В друга версия на тази дума се появява в популярните някога във Великобритания конкуренция, която има за цел да свали топка шапка с дървени фигури. Ако играчът е в състояние да в три последователни опити да свалят три шапки, това се нарича постигането хеттрик. Във футбола, като хеттрик означава три гола, отбелязани от един играч по време на мач. Ако един играч вкара три гола в един ред, а дори и в едната половина, а след това е класически хеттрик.

СПАЙКОВЕ - част от футболните обувки, ботуши. Към техните подметки за по-добро сцепление с лирата. В миналото са направени предимно от кожа или гума, сега - от алуминий или пластмаса. Височината на конезавод не трябва да надвишава 19 mm, диаметър - 12,7 мм. Размер копчета и материала варира в зависимост от метеорологичните условия и качеството на футболния терен. Първите обувки с шипове се появили в Англия в края на миналия век.

GUARDS - специални подложки, гамаши, носени под, за да предотвратят инциденти. Играчите са в състояние да използват задкрилките обратно през 1874 г. благодарение на англичанина Сам Уелър.